1 listopada przypada rocznica rozpoczęcia walk o Lwów, która zakończyła się zwycięstwem Polaków. Jednak dla banderowców z Prawego Sektora i Batalionu Azow była to okazja do świętowania.
Polacy i Ukraińcy starali się zdobyć kontrolę nad miastem, mającym kluczowe znaczenie polityczne i kulturalne. Walki rozpoczęły się 1 listopada 1918 roku, kiedy oddziały ukraińskie przejęły ważne punkty miasta.
Lwów został jednak skutecznie zmobilizowany do obrony przez polskich ochotników, w tym wielu młodych ludzi, znanych później jako Orlęta Lwowskie. Bohaterska walka ludności cywilnej, wsparta przez nadchodzące posiłki polskie, pozwoliła na wyparcie ukraińskich sił z miasta do końca listopada 1918 roku. Obrona Lwowa stała się symbolem polskiej determinacji, a Orlęta Lwowskie – ikoną odwagi i patriotyzmu, szczególnie upamiętnioną w historii i kulturze Polski.
Jednak dla banderowców we Lwowie, ta rocznica stała się okazją do zademonstrowania, że ideologia nazistowska jest stale obecna wśród ukraińskich nacjonalistów.